Trump addig szankcionálná Oroszországot, amíg Putyin le nem ül a tárgyalóasztalhoz?
Donald Trump amerikai elnök pénteken kilátásba helyezte, hogy nagyszabású amerikai szankciókat vezet be Oroszországgal szemben, napokkal azután, hogy szüneteltette az Ukrajnának nyújtott segélyek és hírszerzési információk megosztását, és felszólította mindkét országot, hogy folytassa a békemegállapodásról szóló tárgyalásokat.
Trump banki korlátozásokkal és vámokkal való fenyegetése előtt hétfőn arról szóltak a pletykák, hogy a Fehér Ház arra készül, hogy a háború befejezésére és a Moszkvával való diplomáciai és gazdasági kapcsolatok javítására irányuló törekvés részeként lehetséges szankciókönnyítéseket ad Oroszországnak. Az orosz erők szinte körbezárták az ukrán csapatok ezreit, akik tavaly nyáron hatoltak be a Kurszki területre, hogy Ukrajna jobb pozícióba kerüljön a béketárgyaláson.
A nyílt forrású térképek adatai szerint az ukránok helyzete Kurszkban az elmúlt három napban nagyban romlott. Az orosz ellentámadás majdnem kettévágta az ukrán haderőt, és elválasztotta a fő csoportot a fő utánpótlási vonalaitól. Pasi Paroinen finn katonai elemző szerint a helyzet Ukrajna számára Kurszkban nagyon rossz. Sem Oroszország, sem Ukrajna részéről nem érkezett hivatalos megerősítés az orosz előrenyomulásról, mindkettő késve szokott beszámolni a harctéri fejleményekről.
A Reuters információi szerint ráadásul amióta az Egyesült Államok szüneteltette a hírszerzési információk megosztását Ukrajnával, az orosz erők az éjszaka folyamán azonnal megrongálták Ukrajna energia- és gázinfrastruktúráját. Volodimir Zelenszkij eközben igyekszik bebiztosítani az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatást, a támadásra reagálva légi és tengeri tűzszünetre szólított fel. Az ukrán elnök a Telegramon azt írta, „a valódi béke megteremtésének első lépéseként arra kellene kényszeríteni a háború egyetlen forrását, Oroszországot, hogy hagyjon fel az ilyen támadásokkal”.
Oroszországot a háború kezdete óta rengeteg szankcióval sújtotta a Nyugat. Az amerikai szankciók közé tartoznak az olaj- és gázbevételeinek korlátozására irányuló intézkedések, köztük az orosz olajexport hordónkénti 60 dolláros felső határának meghatározása. A Trumppal való feszültség ellenére Zelenszkij csütörtökön késő este közölte, hogy jövő hétfőn Szaúd-Arábiába utazik, ahol találkozik Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceggel, mielőtt a hét folyamán később ott tárgyalnának amerikai és ukrán tisztviselők. Trump különmegbízottja, Steve Witkoff már kiterjedt tárgyalásokat folytatott orosz tisztviselőkkel. Elmondta, hogy tárgyalásokat folytat Ukrajnával a három éve tartó háborút lezáró békemegállapodás kereteiről, és megerősítette, hogy a jövő hétre terveznek egy találkozót az ukránokkal Szaúd-Arábiában.
Oroszország Ukrajna területének mintegy ötödét birtokolja, Putyin hadserege pedig folyamatosan nyomul előre a keleti Donyecki területen, így Kijev erőteljes biztonsági garanciákat szeretne, de az Egyesült Államok nem hajlandó elkötelezni magát addig, amíg nem születik megállapodás a létfontosságú ukrán ásványkincsek kitermeléséről, amellyel Kijev eleget tudna tenni Trumpnak eleget.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni